Přeskočit na hlavní obsah

Budoucnost e-knih

Pokusím se napsat pár slov o budoucnosti. Jde pouze o můj odhad vývoje a je to nutné brát se značnou rezervou.

Čtecí zařízení

Co se týče specializovaných čtecích zařízení (čteček), očekávám další postupný ústup z podílu trhu. Nikoli však jejich konec. Pro náročnější čtenáře bude specializované zařízení stále vyhledávané. Krom podpory nových formátů a zlepšení hardwaru ani nevidím mnoho prostoru k jejich vývoji. Možná se masivněji prosadí barevný E-ink, prozatím to však nevypadá.

I nadále však vidím největší rozmach v mobilních telefonech. Těžko říct, zda to ještě nazývat telefon, jelikož rozvoj bude zřejmě všestranný a bude to spíše chytrý všeuměl (kdo ví, jak bude nazýván), který bude umět mimo jiné také telefonovat. Tento všeuměl téměř sjednotí mobily, tablety a podobná přenosná zařízení. Již nyní jsou prototypy na různé překlápěcí či rolovací displeje, velký prostor je ve vývoji baterií a snižování hmotnosti.

Vlastní e-knihy

Stejně jako si dnes většina lidí pustí hudbu z počítače či mobilního přehrávače v některém z digitálních formátů namísto vložení CD do přehrávače, bude i budoucnost knižního světa čím dál více patřit digitálním médiím. E-knihy si budou postupně odkrajovat širší kousek koláče knižního trhu. Nikdy ho sice nezískají celý, ale většinu si časem přivlastní. Už dnes jsou pokusy o distribuci učebnic a skript digitální formou. Ač má tato cesta i dost odpůrců, já se k ní přikláním. A to nejen z výše uvedených výhod e-knih (hmotnost, prostor, přizpůsobitelnost,..), ale zejména kvůli snadnému využití multimédií (audio, video, animace, obrázky,..) A to se dostávám k dalšímu předpokládanému vývoji a to je právě multimediální možnosti nových formátů, kterým se již nyní vydává formát EPUB3. Očekával bych i větší důraz na typografii (náročnější uživatel dnes mnohdy nad zalamováním, dělením slov a dalšími neduhy zobrazení kroutí nevěřícně hlavou).

Budoucnost možná budou mít i dnes začínající kombinace e-knih a audioknih. Možnost pokračovat v rozečteném příběhu navazujícím poslechem při řadě činností (žehlení, řízení,..) určitě oceníte. Pravděpodobně se uchytí (zejména v odborných žánrech) i pokusy o "knih na míru", kdy si uživatel může poskládat knihu z částí několika knih. Paralelu nabízí hudební svět, kdy se kupují jednotlivé písně namísto celých alb.

V hudebním světě se bude s velkou pravděpodobností ten knižní inspirovat také v modelu paušálních poplatků. Služeb, kde si na měsíční paušál můžete poslouchat miliony hudebních skladeb je hodně a zjevně jde o fungující model. V knižním světě je to prozatím pozadu. Ač se podobné modely již někde objevují (spíše knihovny), tipoval bych v budoucnu větší rozmach této služby.

Již dnes se prodejci snaží své uživatele "zachytit" ve svém obchodě. Zejména ve čtecích aplikacích je to dobře patrné - provázání s obchodem a "přinucení" zákazníka nakupovat knihy z konkrétního obchodu. Nemyslím, že se na tomto mělo něco výrazného měnit, spíše prohlubovat. Nedivil bych se, že budou vznikat knihy šité pouze přímo pro konkrétní aplikace či obchody.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Výhody a nevýhody čtení e-knih

Ač e-knihy a klasické knihy nestojí proti sobě a každý čtenář si může lehce rozhodnout jakým stylem si konkrétní obsah přečte (mnohdy čtenáři své priority střídají), pokusím se zde udělat malý výčet výhod a nevýhod čtení e-knih. Výhody Šetří místo a nic neváží . Výhoda viditelná i pro naprosté laiky. Do čtečky se vejde několik stovek (i tisíců) e-knih a váha, kterou nosíte s sebou či vezete na dovolenou, je rovná pouze váze čtecího zařízení. Přizpůsobitelnost vzhledu . To je asi největší výhoda elektronického čtení. Čtenář si může měnit velikost i druh písma, kontrast, a u tabletů i pozadí, podsvícení či různé filtry. Noční čtení . To souvisí s nastavením podsvícení. Noční čtení (zejména u softwarových čteček s možností filtru modrého světla) je pohodlnější, méně zatěžující pro oči i na vedle spící osobu. Předčítání . Je možné používat software pro převod textu do mluvené podoby (spíše u aplikací). To oceníte zejména při řízení, žehlení a podobně. Viditelnost . Žádné problémy se špatno

CSS vlastnosti pro EPUB2

Pokud jste již pochopili  Základní principy CSS , pojďme projít jednotlivé prvky, které můžeme v CSS nastavit. Poznámka: strany prvků U některých prvků (rámečka, okraje) je možné zapsat rozdílné hodnoty pro jednotlivé strany tím, že napíšou za sebe - odělené mezerou. Strany se zapisují v pořadí po směru hodinových ručiček: horní, pravý, spodní, levý . Rozměry Pro zadání rozměrů slouží zápisy widht a height . U obojího lze zadat i minimální či maximální rozměr. Hodnotou je číslo s jednotkou. jednotlivé zápisy vlastností pro rozměr jsou: width (šířka), min-width (minimální šířka), max-width (maximální šířka), height (výška), min-height (minimální výška), max-height (maximální výška) číslo s jednotkou Rámečky Vlastnosti rámečků lze zadat pomoví border (všechny vlastnosti najednou), nebo pomocí jednotlivých vlastností border-width, border-style,border-color . border Jednotlivé vlastnosti se oddělují mezerou, taktéž lze naráz mezerou oddělit vlastnosti pro jednotlivé stra

O formátu EPUB

Formát EPUB je v současné době nejrozšířenější a nejpodporovanější formát pro e-knihy, proto mu budu věnovat nejvíce prostoru. EPUB (Electronic PUBlication) otevřený formát vytvořený speciálně pro e-knihy podle standardu organizace International Digital Publishing Forum ( IDPF ). Přípona souboru je .epub a ve skutečnosti se jedná o přejmenovaný soubor .zip se specifickou adresářovou a souborovou strukturou. EPUB využívá jazy XHTML včetně stylování a vkládání multimediálních souborů. Verze formátu EPUB: EOB (Open eBook) - 1999 EPUB 2 - 2007 EPUB 2.0.1 - 2010 EPUB 3 - 2011 EPUB 3.0.1 - 2014 EPUB 3.1 - 2017 Základní struktura Soubor EPUB "sbaluje" několik souborů uložených ve složkách jako formát *.zip. Základní struktura sbalených souborů pak pro EPUB 2 vypadá takto: Pojďme si nyní uvedený strom projít trochu podrobněji. Soubor minitype Jedná se malý soubor v kořenovém adresáři. Soubor obsahuje jediný řádek v tomto tvaru: application/epub+zip Adresář META-INF V tomto adresáři j