Pokusím se napsat pár slov o budoucnosti. Jde pouze o můj odhad vývoje a je to nutné brát se značnou rezervou.
Čtecí zařízení
Co se týče specializovaných čtecích zařízení (čteček), očekávám další postupný ústup z podílu trhu. Nikoli však jejich konec. Pro náročnější čtenáře bude specializované zařízení stále vyhledávané. Krom podpory nových formátů a zlepšení hardwaru ani nevidím mnoho prostoru k jejich vývoji. Možná se masivněji prosadí barevný E-ink, prozatím to však nevypadá.
I nadále však vidím největší rozmach v mobilních telefonech. Těžko říct, zda to ještě nazývat telefon, jelikož rozvoj bude zřejmě všestranný a bude to spíše chytrý všeuměl (kdo ví, jak bude nazýván), který bude umět mimo jiné také telefonovat. Tento všeuměl téměř sjednotí mobily, tablety a podobná přenosná zařízení. Již nyní jsou prototypy na různé překlápěcí či rolovací displeje, velký prostor je ve vývoji baterií a snižování hmotnosti.
Vlastní e-knihy
Stejně jako si dnes většina lidí pustí hudbu z počítače či mobilního přehrávače v některém z digitálních formátů namísto vložení CD do přehrávače, bude i budoucnost knižního světa čím dál více patřit digitálním médiím. E-knihy si budou postupně odkrajovat širší kousek koláče knižního trhu. Nikdy ho sice nezískají celý, ale většinu si časem přivlastní. Už dnes jsou pokusy o distribuci učebnic a skript digitální formou. Ač má tato cesta i dost odpůrců, já se k ní přikláním. A to nejen z výše uvedených výhod e-knih (hmotnost, prostor, přizpůsobitelnost,..), ale zejména kvůli snadnému využití multimédií (audio, video, animace, obrázky,..) A to se dostávám k dalšímu předpokládanému vývoji a to je právě multimediální možnosti nových formátů, kterým se již nyní vydává formát EPUB3. Očekával bych i větší důraz na typografii (náročnější uživatel dnes mnohdy nad zalamováním, dělením slov a dalšími neduhy zobrazení kroutí nevěřícně hlavou).
Budoucnost možná budou mít i dnes začínající kombinace e-knih a audioknih. Možnost pokračovat v rozečteném příběhu navazujícím poslechem při řadě činností (žehlení, řízení,..) určitě oceníte. Pravděpodobně se uchytí (zejména v odborných žánrech) i pokusy o "knih na míru", kdy si uživatel může poskládat knihu z částí několika knih. Paralelu nabízí hudební svět, kdy se kupují jednotlivé písně namísto celých alb.V hudebním světě se bude s velkou pravděpodobností ten knižní inspirovat také v modelu paušálních poplatků. Služeb, kde si na měsíční paušál můžete poslouchat miliony hudebních skladeb je hodně a zjevně jde o fungující model. V knižním světě je to prozatím pozadu. Ač se podobné modely již někde objevují (spíše knihovny), tipoval bych v budoucnu větší rozmach této služby.
Již dnes se prodejci snaží své uživatele "zachytit" ve svém obchodě. Zejména ve čtecích aplikacích je to dobře patrné - provázání s obchodem a "přinucení" zákazníka nakupovat knihy z konkrétního obchodu. Nemyslím, že se na tomto mělo něco výrazného měnit, spíše prohlubovat. Nedivil bych se, že budou vznikat knihy šité pouze přímo pro konkrétní aplikace či obchody.
Komentáře
Okomentovat