Tento článek navazuje na předchozí Vydání e-knihy nakladatelem a představuje další možnosti k vydání e-knihy.
Poznámka: co myslím oficiálním vydáním
Pod "oficiálním vydáním" myslím e-knihu splňující všechny zákonné parametry pro distribuci i přiřazení ISBN.
Oficiálně sám
Pokud má autor plán vydávat větší množství knih, může zvážit založení vlastního nakladatelství (jde o volnou živnost). Možné je pochopitelně vydat sám i jedinou e-knihu, ale investovaný čas se nevyplatí. Oficiální vydání obnáší zařízení ISBN, jednání s distributory a další související činnosti.
Co se týče provizí není třeba se dělit s nakladatelem. Po odečtení DPH a provizí distributorů, se orientačně pohybují mezi 20 až 55% z prodejní ceny.
Neoficiálně sám
Nikde není psáno, že e-knihu je nutné vydávat pouze oficiální cestou. Naopak. Svépomocí vytvořené neoficiální e-knihy mají veliký boom. Zejména díky marketingovým snahám vyzískat kontakt se internet hemží e-knihami všemožné úrovně, které jsou k mání většinou na osobních stránkách. Někdy bohužel jde o "rychlou jehlou ušité" pdf, někdy o dílo ve všech základních formátech. Někdy jsou soubory zdarma, někdy placené. V takovém případě pak autor musí být více obchodník než spisovatel, aby knihu dostal mezi čtenáře. Bez ISBN své dílo těžko dostane na distributorské obchody a jediný kanál pro koupi či stažení je prakticky pouze autorův web a sociální sítě.
Elektronický self-publishing
Někde mezi nakladatelem a vlastním vydáním leží různé pomocné služby, které s vydáním a distribucí více či méně pomůžou, často označované pojmem self-publishing.
Na světovém trhu je takových služeb velké množství a jejich podrobnější nabídky případně zjistíte na jejich webech - někdy svými službami nahrazují nakladatele, někdy spíše distributora či jakého si pomocníka s propagací. Ze služeb s celosvětovým dosahem jsou to například Smashwords, Lulu, BookBaby, Kindle Direct Publishing, Kobo Writing Life, NOOK Press,...
Na českém trhu existují například Pointa, Bookla, BezVydavatele a další.

Komentáře
Okomentovat