Přeskočit na hlavní obsah

Formáty e-knih

Jak jsem psal v článku o historii e-knih, po původní roztříštěnosti, vykrystalovaly určité standardy pro distribuci a čtení e-knih. Když se podíváte na e-shopy, většina knih je současně ke stažení ve formátech EPUB, MOBI a PDF (níže zmíním však i další).

EPUB

EPUB je jednoznačně nejrozšířenější e-knižní formát. Jedná se o otevřený formát vytvořen sdružením International Digital Publishing Forum (sdružuje přes 300 subjektů od vydavatelů po výrobce - http://idpf.org/). Je založen na jazyku XHML a jeho čtení podporují prakticky všechny čtecí zařízení a aplikace, s výjimkou Amazon Kindle.

MOBI

Formát MOBI Je založen na standardu Open eBook a XHTML vyvinutý a prosazovaný společností Amazon. Právě díky firmě Amazon a rozšíření jejich čteček značky Kindle je MOBI druhým standardem, ve kterém vydavatelé distribují své e-knihy. Formát MOBI v omezené míře podporují i některá jiná zařízení.

PDF

Na rozdíl od výše uvedených formátů, není PDF vyvinuto speciálně pro e-knihy, z čehož plyne jeho základní nevýhoda a to uživatelsky nepřizpůsobitelného vzhledu.

Tento formát uvedla na trh společnost Adobe a jeho hlavní předností je praktická nezávislost na platformě. Původním určením formátu PDF bylo uchovávání souborů pro tisk, u nichž bylo důležité zachovávat podobu stránek přesně takovou, jak ji navrhl tvůrce dokumentu. A to je právě vlastnost, která jde proti pohodlí čtení e-knih - čtenář si na svém zařízení nemůže přizpůsobit vzhled, jsou časté problémy se zalamováním řádků podle velikosti displeje a čtení těchto souborů je nepohodlné a mnohdy obtížné.

Přestože se snaží vydavatelé čtenářům ulehčit čtení vytvářením menších formátů (označováno též PDF pro čtečky), zájem o e-knihy v PDF klesá a je záležitostí spíše čtenářů, kteří nevlastní žádné čtecí zařízení pro standardizované formáty e-knih. Pro některé knihy (odborné s větším množství poznámek, diagramů, obrázků, vzorců) však může být jediným formátem, kde si kniha zachová určitou přehlednost.

Díky snadné tvorbě a lenosti tvůrců přežívá PDF také díky neoficiálním distribucím - právě pdf je častým formátem e-knih, které používají autoři různých produktů jako "dárek zdarma" výměnou za kontakt, na který následně útočí nabídkami svých služeb.

EBOOK2

Jde o jakýsi hybrid mezi soubory EPUB a PDF. Formát vyvinula firma Apple a používá jej ve svých aplikacích iBooks na Mac a iPad. Vzhledem k tomu, že se s tímto formátem jinde nesetkáte, je jeho rozšíření ve hvězdách. Síla firmy Apple je však nesporná, což už v minulosti několikrát dokázala.

DOC, TXT, HTML a další

Ač pod definici e-knihy spadají i další formáty a čtecí zařízení je často podporují, nejedná se o standardizované řešení a jejich tvorba se týká spíše neoficiálních kanálů. Různé formáty nesou i určitá omezení pro vkládání multimediálních souborů a formátování obsahu.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak číst e-knihy

Už jsme si probrali, co je e-kniha, jaké mohou být formáty i jaké jsou  výhody elektronického čtení . V tomto textu projdeme možnosti čtení e-knih. Čtečka Čtečka je specializované zařízení pro čtení e-knih. Největší rozmach čteček byl současně s techlogií e-ink (též e-papír, digitální inkoust). Díky této technologii je čtení e-knih velmi podobné čtení knihám papírovým. Ač je čtečka díky e-ink většinou s černobílým displejem, má v porovnání oproti tabletům určité čtenářské výhody - malá hmotnost, dlouhá výdrž baterie i lepší čitelnost na slunci. Pro náročnější čtenáře je čtečka nadále ideální variantou. Na světovém trhu jsou však tyto zařízení na pomalém ústupu - přesto, že se vyvíjí nové modely s dalšími funkcemi, nemají uživatelé tendenci své zařízení často obnovovat. I přes dotykový displej, wi-fi, internetový prohlížeč, hry a další funkce, stále jde o zařízení specializované a mnoho čtenářů dává dnes přednost zařízením multifunkčním. Tablet, mobil Právě rozvoj tabletů a chytrých tel

Historie e-knih

Myšlenka elektronických knih se objevila v roce 1971, kdy Michael S. Hart založil Projekt Gutenberg ( www.gutenberg.org ). Počátek vývoje byl velmi roztříštěný a většinou souvisel s počítačovými obory, kde se e-kniha uchytila například pro různé příručky a návody. Určitý přelom nastal konce 20. století, kdy se e-knihy dostaly do zájmu širšího množství čtenářů a vydavatelé díky tomu podnikali první nesmělé kroky do světa elektronické literatury. Ač se jednalo o určité hledání cesty a narážení do slepých uliček, bylo objeveno několik fungujících řešení. Na trhu však nebyl žádný velký hráč, který by určil nějaký standard a tak se současně vyvíjelo nepřeberné množství formátů.

Specifika XHTML

Pokud máte základní znalosti HTML jazyka, dovolím upozornit na nejdůležitělší rozdíly: Uvozovky pro atributy Oproti HTML musí být všechny hodnoty atributů v uvozovkách. Uvozovky je vhodné používat i v HTML, ale jejich nepoužití není chyba. Například HTML kód pro obrázek může být zapsán takto: <img src=tojsemja.png width=150 height=400> V XHTML musí být vždy použity uvozovky (eventuálně apostrofy): <img src="tojsemja.png" width="150" height="400" /> nebo také: <img src='tojsemja.png' width='150' height='400' /> Zákaz křížení tagů Toto vlastně není změna, křížení tagů se nesmí ani v HTML. Zatímco ale většina internetových prohlížečů křížený zápis HTML přečtou a poradí si s ním, v XHTML je to striktně zakázáno a validátory epub souborů zahlásí chybu. špatně: <b><i>tučná kurzíva</b></i> správně: <