Přeskočit na hlavní obsah

Historie e-knih

Myšlenka elektronických knih se objevila v roce 1971, kdy Michael S. Hart založil Projekt Gutenberg (www.gutenberg.org). Počátek vývoje byl velmi roztříštěný a většinou souvisel s počítačovými obory, kde se e-kniha uchytila například pro různé příručky a návody. Určitý přelom nastal konce 20. století, kdy se e-knihy dostaly do zájmu širšího množství čtenářů a vydavatelé díky tomu podnikali první nesmělé kroky do světa elektronické literatury. Ač se jednalo o určité hledání cesty a narážení do slepých uliček, bylo objeveno několik fungujících řešení. Na trhu však nebyl žádný velký hráč, který by určil nějaký standard a tak se současně vyvíjelo nepřeberné množství formátů.

Pojem e-kniha (též ekniha, elektronická kniha, ebook, e-book) není přesně definován. Jsou jím označovány různé souborové formáty knih, které tvoří digitální ekvivalent tištěné knihy. Za e-knihu se považují soubory ve formátech PDF, EPUB, PDB, MOBI, DOC, XDOC, TXT, HTML a mnohé další, které jsou většinou určené pro čtení na speciálních zařízeních (čtečky), aplikacích či na PC.

Prvotní převahu získávala firma Adobe s formátem PDF, který byl díky jednoduchosti vytvoření dlouho nejoblíbenější. Jeho uživatelské nevýhody však byly (a jsou) značné, proto se i nadále vyvíjely formáty, které přinesly do elektronického čtení uživatelské pohodlí. Rozvoji formátů přispěl i rozvoj techniky, když se začátkem 21. století objevila první čtečka využívající elektronický papír (E-ink).

V současné době jsou pro e-knihy dva standardy (plus soubor PDF, který stojí trochu bokem). Je jím zejména formát EPUB, vytvořen sdružením International Digital Publishing Forum a formát MOBI, za kterým stojí Amazon.

Ač se vydavatelé zpočátku elektronických vydání spíše bály, dnes je e-kniha právoplatným médiem, které je pro své výhody a nižší cenu stále vyhledávanějším a skupina čtenářů se čím dál více rozrůstá. Zejména prudkým rozvojem a dostupnosti chytrých telefonů a tabletů zaznamenává svět e-knih prudký nárůst zájmu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Výhody a nevýhody čtení e-knih

Ač e-knihy a klasické knihy nestojí proti sobě a každý čtenář si může lehce rozhodnout jakým stylem si konkrétní obsah přečte (mnohdy čtenáři své priority střídají), pokusím se zde udělat malý výčet výhod a nevýhod čtení e-knih. Výhody Šetří místo a nic neváží . Výhoda viditelná i pro naprosté laiky. Do čtečky se vejde několik stovek (i tisíců) e-knih a váha, kterou nosíte s sebou či vezete na dovolenou, je rovná pouze váze čtecího zařízení. Přizpůsobitelnost vzhledu . To je asi největší výhoda elektronického čtení. Čtenář si může měnit velikost i druh písma, kontrast, a u tabletů i pozadí, podsvícení či různé filtry. Noční čtení . To souvisí s nastavením podsvícení. Noční čtení (zejména u softwarových čteček s možností filtru modrého světla) je pohodlnější, méně zatěžující pro oči i na vedle spící osobu. Předčítání . Je možné používat software pro převod textu do mluvené podoby (spíše u aplikací). To oceníte zejména při řízení, žehlení a podobně. Viditelnost . Žádné problémy se špatno

CSS vlastnosti pro EPUB2

Pokud jste již pochopili  Základní principy CSS , pojďme projít jednotlivé prvky, které můžeme v CSS nastavit. Poznámka: strany prvků U některých prvků (rámečka, okraje) je možné zapsat rozdílné hodnoty pro jednotlivé strany tím, že napíšou za sebe - odělené mezerou. Strany se zapisují v pořadí po směru hodinových ručiček: horní, pravý, spodní, levý . Rozměry Pro zadání rozměrů slouží zápisy widht a height . U obojího lze zadat i minimální či maximální rozměr. Hodnotou je číslo s jednotkou. jednotlivé zápisy vlastností pro rozměr jsou: width (šířka), min-width (minimální šířka), max-width (maximální šířka), height (výška), min-height (minimální výška), max-height (maximální výška) číslo s jednotkou Rámečky Vlastnosti rámečků lze zadat pomoví border (všechny vlastnosti najednou), nebo pomocí jednotlivých vlastností border-width, border-style,border-color . border Jednotlivé vlastnosti se oddělují mezerou, taktéž lze naráz mezerou oddělit vlastnosti pro jednotlivé stra

O formátu EPUB

Formát EPUB je v současné době nejrozšířenější a nejpodporovanější formát pro e-knihy, proto mu budu věnovat nejvíce prostoru. EPUB (Electronic PUBlication) otevřený formát vytvořený speciálně pro e-knihy podle standardu organizace International Digital Publishing Forum ( IDPF ). Přípona souboru je .epub a ve skutečnosti se jedná o přejmenovaný soubor .zip se specifickou adresářovou a souborovou strukturou. EPUB využívá jazy XHTML včetně stylování a vkládání multimediálních souborů. Verze formátu EPUB: EOB (Open eBook) - 1999 EPUB 2 - 2007 EPUB 2.0.1 - 2010 EPUB 3 - 2011 EPUB 3.0.1 - 2014 EPUB 3.1 - 2017 Základní struktura Soubor EPUB "sbaluje" několik souborů uložených ve složkách jako formát *.zip. Základní struktura sbalených souborů pak pro EPUB 2 vypadá takto: Pojďme si nyní uvedený strom projít trochu podrobněji. Soubor minitype Jedná se malý soubor v kořenovém adresáři. Soubor obsahuje jediný řádek v tomto tvaru: application/epub+zip Adresář META-INF V tomto adresáři j