Myšlenka elektronických knih se objevila v roce 1971, kdy Michael S. Hart založil Projekt Gutenberg (www.gutenberg.org). Počátek vývoje byl velmi roztříštěný a většinou souvisel s počítačovými obory, kde se e-kniha uchytila například pro různé příručky a návody. Určitý přelom nastal konce 20. století, kdy se e-knihy dostaly do zájmu širšího množství čtenářů a vydavatelé díky tomu podnikali první nesmělé kroky do světa elektronické literatury. Ač se jednalo o určité hledání cesty a narážení do slepých uliček, bylo objeveno několik fungujících řešení. Na trhu však nebyl žádný velký hráč, který by určil nějaký standard a tak se současně vyvíjelo nepřeberné množství formátů.
Pojem e-kniha (též ekniha, elektronická kniha, ebook, e-book) není přesně definován. Jsou jím označovány různé souborové formáty knih, které tvoří digitální ekvivalent tištěné knihy. Za e-knihu se považují soubory ve formátech PDF, EPUB, PDB, MOBI, DOC, XDOC, TXT, HTML a mnohé další, které jsou většinou určené pro čtení na speciálních zařízeních (čtečky), aplikacích či na PC.
Prvotní převahu získávala firma Adobe s formátem PDF, který byl díky jednoduchosti vytvoření dlouho nejoblíbenější. Jeho uživatelské nevýhody však byly (a jsou) značné, proto se i nadále vyvíjely formáty, které přinesly do elektronického čtení uživatelské pohodlí. Rozvoji formátů přispěl i rozvoj techniky, když se začátkem 21. století objevila první čtečka využívající elektronický papír (E-ink).
V současné době jsou pro e-knihy dva standardy (plus soubor PDF, který stojí trochu bokem). Je jím zejména formát EPUB, vytvořen sdružením International Digital Publishing Forum a formát MOBI, za kterým stojí Amazon.
Ač se vydavatelé zpočátku elektronických vydání spíše bály, dnes je e-kniha právoplatným médiem, které je pro své výhody a nižší cenu stále vyhledávanějším a skupina čtenářů se čím dál více rozrůstá. Zejména prudkým rozvojem a dostupnosti chytrých telefonů a tabletů zaznamenává svět e-knih prudký nárůst zájmu.
Komentáře
Okomentovat