Přeskočit na hlavní obsah

O formátu EPUB

Formát EPUB je v současné době nejrozšířenější a nejpodporovanější formát pro e-knihy, proto mu budu věnovat nejvíce prostoru. EPUB (Electronic PUBlication) otevřený formát vytvořený speciálně pro e-knihy podle standardu organizace International Digital Publishing Forum (IDPF). Přípona souboru je .epub a ve skutečnosti se jedná o přejmenovaný soubor .zip se specifickou adresářovou a souborovou strukturou.

EPUB využívá jazy XHTML včetně stylování a vkládání multimediálních souborů.

Verze formátu EPUB:

  • EOB (Open eBook) - 1999
  • EPUB 2 - 2007
  • EPUB 2.0.1 - 2010
  • EPUB 3 - 2011
  • EPUB 3.0.1 - 2014
  • EPUB 3.1 - 2017

Základní struktura

Soubor EPUB "sbaluje" několik souborů uložených ve složkách jako formát *.zip. Základní struktura sbalených souborů pak pro EPUB 2 vypadá takto:

Pojďme si nyní uvedený strom projít trochu podrobněji.

Soubor minitype

Jedná se malý soubor v kořenovém adresáři. Soubor obsahuje jediný řádek v tomto tvaru:

application/epub+zip

Adresář META-INF

V tomto adresáři je primárně soubor container.xml, který odkazuje na soubor content.opf v adresáři OEBSP. Zkrojový kód souboru tedy vypadá takto:

application/epub+zip

Adresář META-INF

V tomto adresáři je primárně soubor container.xml, který odkazuje na soubor content.opf v adresáři OEBSP. Zdrojový kód souboru tedy vypadá takto:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<container version="1.0" xmlns="urn:oasis:names:tc:opendocument:xmlns:container">
<rootfiles>
<rootfile full-path="OEBPS/content.opf" media-type="application/oebps-package+xml"/>
</rootfiles>
</container>

Ve složce může zde být i například soubor encryption.xhtml, který nese informace o kódování - v případě používání kódovaných fontů.

Adresář OEPS

V tomto adresáři jsou veškerá data e-knihy. Adresář obsahuje další složky - Images, Styles, Text a dva soubory. první z nich, soubor content.opf, je jakýmsi adresářem celé struktury, který obsahuje veškerá metadata knihy a také na datové soubory i na navigační soubor toc.ncx. Soubor toc.ncx je zásadní pro orientaci v publikaci. NCX tvoří obsah knihy a řazení kapitol (je napsaný ve XML). Odkazuje se buď na celý soubor nebo na jeho části. Ukázka kódu pro řazení jednotlivých souborů:

<navPoint id="cokoliv" playOrder="pořadové číslo">
<navLabel><text>zobrazovaný název</text></navLabel>
<content src="přílušný soubor.html" />
</navPoint>

Adresář Text

V této složce jsou umístěny jednotlivé stránky (XHTML či jiné soubory) knihy. Jak už jsem psal, XHTML umožňuje hypertextové odkazy mezi jednotlivými soubory a je tedy možné pomocí odkazů jednotlivé soubory propojit.

Adresář Styles

Do složky Styles se ukládají jednotlivé soubory kaskádových stylů. Jde o soubory s koncovkou .css, které definují vzhled jednotlivých prvků dokumentu.

Adresář Images

Do této složky patří veškeré obrázky použité v knize. Podpora formátu se může lišit na typy zařízení. Určitým standardem jsou soubory JPG/JPEG, PNG, GIF, SVG.

Adresář Fonts

Tento adresář není povinný. Pokud však v knize použijete přiložené soubory písem, patří tyto soubory (OTF, TTF, SVG) do této složky.

K písmům si dovolím malou související odbočku: Dlouhou dobu byl postoj českých distributorů značně rozdílný. Zatímco někteří distributoři od nakladatelů zásadně vyžadovali vložené české fonty, jiní naopak vložená písma zakazovali. Jedním argumentem byl fakt, že na trhu byla spousta čteček, které neobsahovaly vlastní české písma. Druhým naopak neustálená podpora písem na jednotlivých platformách a požadavky uživatelů na jednotný styl vzhledu. Dnes už je přístup benevolentní a vlastní písma být v souboru mohou ale nemusí.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Výhody a nevýhody čtení e-knih

Ač e-knihy a klasické knihy nestojí proti sobě a každý čtenář si může lehce rozhodnout jakým stylem si konkrétní obsah přečte (mnohdy čtenáři své priority střídají), pokusím se zde udělat malý výčet výhod a nevýhod čtení e-knih. Výhody Šetří místo a nic neváží . Výhoda viditelná i pro naprosté laiky. Do čtečky se vejde několik stovek (i tisíců) e-knih a váha, kterou nosíte s sebou či vezete na dovolenou, je rovná pouze váze čtecího zařízení. Přizpůsobitelnost vzhledu . To je asi největší výhoda elektronického čtení. Čtenář si může měnit velikost i druh písma, kontrast, a u tabletů i pozadí, podsvícení či různé filtry. Noční čtení . To souvisí s nastavením podsvícení. Noční čtení (zejména u softwarových čteček s možností filtru modrého světla) je pohodlnější, méně zatěžující pro oči i na vedle spící osobu. Předčítání . Je možné používat software pro převod textu do mluvené podoby (spíše u aplikací). To oceníte zejména při řízení, žehlení a podobně. Viditelnost . Žádné problémy se špatno

CSS vlastnosti pro EPUB2

Pokud jste již pochopili  Základní principy CSS , pojďme projít jednotlivé prvky, které můžeme v CSS nastavit. Poznámka: strany prvků U některých prvků (rámečka, okraje) je možné zapsat rozdílné hodnoty pro jednotlivé strany tím, že napíšou za sebe - odělené mezerou. Strany se zapisují v pořadí po směru hodinových ručiček: horní, pravý, spodní, levý . Rozměry Pro zadání rozměrů slouží zápisy widht a height . U obojího lze zadat i minimální či maximální rozměr. Hodnotou je číslo s jednotkou. jednotlivé zápisy vlastností pro rozměr jsou: width (šířka), min-width (minimální šířka), max-width (maximální šířka), height (výška), min-height (minimální výška), max-height (maximální výška) číslo s jednotkou Rámečky Vlastnosti rámečků lze zadat pomoví border (všechny vlastnosti najednou), nebo pomocí jednotlivých vlastností border-width, border-style,border-color . border Jednotlivé vlastnosti se oddělují mezerou, taktéž lze naráz mezerou oddělit vlastnosti pro jednotlivé stra