Pokud jako autor máte rukopis, který byste rád vydal, máte několik možností. Rozhodnutí, kterou cestou se vydat závisí na tom, jaký jsem sám obchodník, kolik knih plánujete prodat a dalších faktorech.
V tomto článku si povíme o možnosti vydání přes nakladatele.
Poznámka: rukopis
Slovem "rukopis" se v souvislosti s nakladatelskou praxí označuje text odevzdaný nakladateli za účelem přípravy publikace. V minulosti byl psán ručně nebo na psacím stroji a odtud pramení toto označení, ač v současnosti je standardně dodáván ve formě textového souboru.
S rozvojem e-knih se autorům ulehčují prakticky všechny možné cesty, jelikož náklady oproti tištěným knihám jsou menší a tedy s vydáním se méně riskuje. Na druhou stanu snáze kniha zapadne v množství vydaných knih. Níže trochu nastíním některé možné cesty, jak dostat knihu "do světa".
Výhody spolupráce s nakladatelstvím
Autor chce hlavně psát a okolní činnosti jsou pro něj často zdržující a zatěžující. To je hlavní důvod, proč se spisovatelé obracejí na nakladatele. Právě nakladatel pak obstarává související práce od příprav textu, sazby knihy/e-knihy, splnění legislativních požadavků, zajištění distribuce, případně marketing. Autor tak má volné ruce pro psaní.
Tradiční vs. zakázkové nakladatelství
Názvy těchto skupin nejsou správné, je to spíš pro rozlišení dvou přístupů. Tradičním nakladatelstvím myslím klasicky velké nakladatelské domy, které pro knihu zajistí prakticky vše od A - Z. A právě proto, že vydání jedné knihy je obrovská časová i finanční investice, tituly si pečlivě vybírají. Autorovi zaplatí zálohu, zajistí redaktora, korekce korekce textu, sazbu knihy, grafické práce a vše ostatní. V tomto případě se však nebavíme o vydání pouze e-knihy. U "tradičních nakladatelů" je e-kniha druhotný produkt. Hlavní zisky jsou z papírových titulů.
Naproti tomu zakázkové nakladatelství je služba autorům. Za přípravu a vydání si autor musí zaplatit (případně "splácí" vyššími procenty z prodaných titulů). Pokud se budeme bavit o zakázkovém vydání e-knihy (např. Kknihy.cz), autor by měl dodat finální text (včetně korektur), grafika bývá na dohodě a nakladatel zajistí sazbu pro jednotlivé formáty, přiřazení ISBN, distribuci do e-shopů a komunikaci s nimi (řešení reklamací, vyúčtování a další).
Poznámka: nakladatel vs. vydavatel
Výše pracuji s termínem nakladatel. Často se však setkáváme i s termínem vydavatel. Je to určité specifikum českého jazyka a většina lidí netuší zda je v těchto pojmech rozdíl. Žádný zákon tyto dva termíny v oblasti knih nikterak nerozlišuje, v praxi se u odborné veřejnosti dodržuje dělení:
- vydavatelství vydává periodické publikace (noviny časopisy,..)
- nakladatelství vydává neperiodické publikace (knihy, e-knihy, mapy,..)
Dle terminologické báze KTD je však definice taková, že vydavatel je odpovědný za přípravu neperiodické či periodické publikace k vydání a oprávněná k vydání této publikace a nakladatel je odpovědný za uvedení neperiodické publikace na trh. Tedy že, vydavatel dokument připravuje k tisku, edičně připravuje apod., kdežto nakladatel zajišťuje technickou, ekonomickou stránku vydání.
V běžné hovorové mluvě oba pojmy často splývají a používají se jako hovorové synonymum.
Další možnosti vydání e-knihy rozebírá text Další možnosti vydání e-knihy.
Komentáře
Okomentovat