Přeskočit na hlavní obsah

Vydání e-knihy nakladatelem

Pokud jako autor máte rukopis, který byste rád vydal, máte několik možností. Rozhodnutí, kterou cestou se vydat závisí na tom, jaký jsem sám obchodník, kolik knih plánujete prodat a dalších faktorech.

V tomto článku si povíme o možnosti vydání přes nakladatele.

Poznámka: rukopis

Slovem "rukopis" se v souvislosti s nakladatelskou praxí označuje text odevzdaný nakladateli za účelem přípravy publikace. V minulosti byl psán ručně nebo na psacím stroji a odtud pramení toto označení, ač v současnosti je standardně dodáván ve formě textového souboru.

S rozvojem e-knih se autorům ulehčují prakticky všechny možné cesty, jelikož náklady oproti tištěným knihám jsou menší a tedy s vydáním se méně riskuje. Na druhou stanu snáze kniha zapadne v množství vydaných knih. Níže trochu nastíním některé možné cesty, jak dostat knihu "do světa".

Výhody spolupráce s nakladatelstvím

Autor chce hlavně psát a okolní činnosti jsou pro něj často zdržující a zatěžující. To je hlavní důvod, proč se spisovatelé obracejí na nakladatele. Právě nakladatel pak obstarává související práce od příprav textu, sazby knihy/e-knihy, splnění legislativních požadavků,  zajištění distribuce, případně marketing. Autor tak má volné ruce pro psaní.

Tradiční vs. zakázkové nakladatelství

Názvy těchto skupin nejsou správné, je to spíš pro rozlišení dvou přístupů. Tradičním nakladatelstvím myslím klasicky velké nakladatelské domy, které pro knihu zajistí prakticky vše od A - Z. A právě proto, že vydání jedné knihy je obrovská časová i finanční investice, tituly si pečlivě vybírají. Autorovi zaplatí zálohu, zajistí redaktora, korekce korekce textu, sazbu knihy, grafické práce a vše ostatní. V tomto případě se však nebavíme o vydání pouze e-knihy. U "tradičních nakladatelů" je e-kniha druhotný produkt. Hlavní zisky jsou z papírových titulů.

Naproti tomu zakázkové nakladatelství je služba autorům. Za přípravu a vydání si autor musí zaplatit (případně "splácí" vyššími procenty z prodaných titulů). Pokud se budeme bavit o zakázkovém vydání e-knihy (např. Kknihy.cz), autor by měl dodat finální text (včetně korektur), grafika bývá na dohodě a nakladatel zajistí sazbu pro jednotlivé formáty, přiřazení ISBN, distribuci do e-shopů a komunikaci s nimi (řešení reklamací, vyúčtování a další). 

Poznámka: nakladatel vs. vydavatel

Výše pracuji s termínem nakladatel. Často se však setkáváme i s termínem vydavatel. Je to určité specifikum českého jazyka a většina lidí netuší zda je v těchto pojmech rozdíl. Žádný zákon tyto dva termíny v oblasti knih nikterak nerozlišuje, v praxi se u odborné veřejnosti dodržuje dělení:

  • vydavatelství vydává periodické publikace (noviny časopisy,..)
  • nakladatelství vydává neperiodické publikace (knihy, e-knihy, mapy,..)

Dle terminologické báze KTD je však definice taková, že vydavatel je odpovědný za přípravu neperiodické či periodické publikace k vydání a oprávněná k vydání této publikace a nakladatel je odpovědný za uvedení neperiodické publikace na trh. Tedy že, vydavatel dokument připravuje k tisku, edičně připravuje apod., kdežto nakladatel zajišťuje technickou, ekonomickou stránku vydání.

V běžné hovorové mluvě oba pojmy často splývají a používají se jako hovorové synonymum.

Další možnosti vydání e-knihy rozebírá text Další možnosti vydání e-knihy.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Výhody a nevýhody čtení e-knih

Ač e-knihy a klasické knihy nestojí proti sobě a každý čtenář si může lehce rozhodnout jakým stylem si konkrétní obsah přečte (mnohdy čtenáři své priority střídají), pokusím se zde udělat malý výčet výhod a nevýhod čtení e-knih. Výhody Šetří místo a nic neváží . Výhoda viditelná i pro naprosté laiky. Do čtečky se vejde několik stovek (i tisíců) e-knih a váha, kterou nosíte s sebou či vezete na dovolenou, je rovná pouze váze čtecího zařízení. Přizpůsobitelnost vzhledu . To je asi největší výhoda elektronického čtení. Čtenář si může měnit velikost i druh písma, kontrast, a u tabletů i pozadí, podsvícení či různé filtry. Noční čtení . To souvisí s nastavením podsvícení. Noční čtení (zejména u softwarových čteček s možností filtru modrého světla) je pohodlnější, méně zatěžující pro oči i na vedle spící osobu. Předčítání . Je možné používat software pro převod textu do mluvené podoby (spíše u aplikací). To oceníte zejména při řízení, žehlení a podobně. Viditelnost . Žádné problémy se špatno

CSS vlastnosti pro EPUB2

Pokud jste již pochopili  Základní principy CSS , pojďme projít jednotlivé prvky, které můžeme v CSS nastavit. Poznámka: strany prvků U některých prvků (rámečka, okraje) je možné zapsat rozdílné hodnoty pro jednotlivé strany tím, že napíšou za sebe - odělené mezerou. Strany se zapisují v pořadí po směru hodinových ručiček: horní, pravý, spodní, levý . Rozměry Pro zadání rozměrů slouží zápisy widht a height . U obojího lze zadat i minimální či maximální rozměr. Hodnotou je číslo s jednotkou. jednotlivé zápisy vlastností pro rozměr jsou: width (šířka), min-width (minimální šířka), max-width (maximální šířka), height (výška), min-height (minimální výška), max-height (maximální výška) číslo s jednotkou Rámečky Vlastnosti rámečků lze zadat pomoví border (všechny vlastnosti najednou), nebo pomocí jednotlivých vlastností border-width, border-style,border-color . border Jednotlivé vlastnosti se oddělují mezerou, taktéž lze naráz mezerou oddělit vlastnosti pro jednotlivé stra

O formátu EPUB

Formát EPUB je v současné době nejrozšířenější a nejpodporovanější formát pro e-knihy, proto mu budu věnovat nejvíce prostoru. EPUB (Electronic PUBlication) otevřený formát vytvořený speciálně pro e-knihy podle standardu organizace International Digital Publishing Forum ( IDPF ). Přípona souboru je .epub a ve skutečnosti se jedná o přejmenovaný soubor .zip se specifickou adresářovou a souborovou strukturou. EPUB využívá jazy XHTML včetně stylování a vkládání multimediálních souborů. Verze formátu EPUB: EOB (Open eBook) - 1999 EPUB 2 - 2007 EPUB 2.0.1 - 2010 EPUB 3 - 2011 EPUB 3.0.1 - 2014 EPUB 3.1 - 2017 Základní struktura Soubor EPUB "sbaluje" několik souborů uložených ve složkách jako formát *.zip. Základní struktura sbalených souborů pak pro EPUB 2 vypadá takto: Pojďme si nyní uvedený strom projít trochu podrobněji. Soubor minitype Jedná se malý soubor v kořenovém adresáři. Soubor obsahuje jediný řádek v tomto tvaru: application/epub+zip Adresář META-INF V tomto adresáři j