Přeskočit na hlavní obsah

Výhody a nevýhody čtení e-knih

Ač e-knihy a klasické knihy nestojí proti sobě a každý čtenář si může lehce rozhodnout jakým stylem si konkrétní obsah přečte (mnohdy čtenáři své priority střídají), pokusím se zde udělat malý výčet výhod a nevýhod čtení e-knih.

Výhody

  • Šetří místo a nic neváží. Výhoda viditelná i pro naprosté laiky. Do čtečky se vejde několik stovek (i tisíců) e-knih a váha, kterou nosíte s sebou či vezete na dovolenou, je rovná pouze váze čtecího zařízení.
  • Přizpůsobitelnost vzhledu. To je asi největší výhoda elektronického čtení. Čtenář si může měnit velikost i druh písma, kontrast, a u tabletů i pozadí, podsvícení či různé filtry.
  • Noční čtení. To souvisí s nastavením podsvícení. Noční čtení (zejména u softwarových čteček s možností filtru modrého světla) je pohodlnější, méně zatěžující pro oči i na vedle spící osobu.
  • Předčítání. Je možné používat software pro převod textu do mluvené podoby (spíše u aplikací). To oceníte zejména při řízení, žehlení a podobně.
  • Viditelnost. Žádné problémy se špatnou čitelností u hřbetu knihy
  • Snadná záloha a skladování. Jde o digitální soubory zpravidla o malé velikosti a zálohování je opravdu snadné. O skladování se netřeba dále rozepisovat - celou svou knihovnu můžete mít v počítači nebo přímo na čtečce.
  • Nespotřebovává žádný papír, inkoust. Šetří tak životní prostředí.
  • Cena. Tahle výhoda dokonce trefuje dvě mochy jednou ranou. Nižší náklady na výrobu s sebou nesou levnější pořizovací náklady i fakt, že nakladatelé mohou umožnit vydání i neznámým autorům, u kterých si vydání tištěné knihy nemohou dovolit risknout.
  • Hypertextové odkazy. Tím myslím provázanost knihy pomocí odkazů. Když je potřeba na něco odkázat, vysvětlit význam, přeložit cizojazyčnou citaci, přesměrovat na související téma - vše je jednoduché a čtenářsky příjemné.
  • Rozšířený obsah. Do klasické knihy lze jen velmi obtížně zapracovat interaktivitu. E-kniha je v tomto ohledu s možnostmi nesrovnatelně lépe a s příchodem EPUB 3 je to ještě výraznější.
  • Vyhledávání. Digitální text umožňuje mnohem snadnější vyhledávání slov v textu napříč celou knihou.
  • Překlad. Je to spíše hudbou budoucnosti, ale již nyní (zejména softwarové čtečky) dovedou úspěšně přeložit knihu napříč různými jazyky.
  • Možnost vkládat poznámky a zvýrazňovat text. To sice můžete i v tištěné knize, ale znehodnotíte ji tím. U e-knihy žádné znehodnocení nehrozí, veškeré poznámky jsou jednoduše editovatelné a smazatelné.
  • Snadné úpravy a "dotisky". To jsou výhody zejména pro nakladatele, přesto je správné je zde zmínit. Když se v tištěné knize po vytištění najde chyba, je to těžko napravitelný malér. Úprava e-knihy je mnohem snazší. Odpadá i potřeba dotisků u vyprodaných knih, kopie e-knihy mohou být v neomezeném množství.
  • Rychlost distribuce. Cesta od hotové sazby ke koncovému čtenáři je u e-knih značně jednodušší (odpadá proces tisku a rozvozů).

Nevýhody

  • Potřeba čtecího zařízení.
  • Příprava pro přizpůsobitelnost. To, co je největší výhoda pro čtenáře, je i určitá komplikace pro sazbu. Aby každá e-kniha byla čtenářsky přívětivá na různých zařízení s různými velikost, znamená značné zjednodušení vzhledu. To platí zejména při zobrazování obrázků, poznámek, komentářů a podobných - tedy spíše u odborných knih.
  • Různé formáty. E-knihy se distribuují zpravidla v několika formátech a každý vyžaduje trochu jiný přístup pro zpracování. Je to spíše problém nakladatelů, ale i čtenář může narazit na problém při přechodu na jiný typ čtečky.
  • Legislativa. O rozdílnosti pohledů na oba obsahy se věnujeme níže. Pro čtenáře z toho vyplývá například omezení na další prodej, půjčování, darování a další.
  • Vyšší DPH. U e-knih nelze uplatňovat sníženou sazbu DPH.
  • Pirátství. E-knihy jsou častým terčem nelegálního stahování.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

CSS vlastnosti pro EPUB2

Pokud jste již pochopili  Základní principy CSS , pojďme projít jednotlivé prvky, které můžeme v CSS nastavit. Poznámka: strany prvků U některých prvků (rámečka, okraje) je možné zapsat rozdílné hodnoty pro jednotlivé strany tím, že napíšou za sebe - odělené mezerou. Strany se zapisují v pořadí po směru hodinových ručiček: horní, pravý, spodní, levý . Rozměry Pro zadání rozměrů slouží zápisy widht a height . U obojího lze zadat i minimální či maximální rozměr. Hodnotou je číslo s jednotkou. jednotlivé zápisy vlastností pro rozměr jsou: width (šířka), min-width (minimální šířka), max-width (maximální šířka), height (výška), min-height (minimální výška), max-height (maximální výška) číslo s jednotkou Rámečky Vlastnosti rámečků lze zadat pomoví border (všechny vlastnosti najednou), nebo pomocí jednotlivých vlastností border-width, border-style,border-color . border Jednotlivé vlastnosti se oddělují mezerou, taktéž lze naráz mezerou oddělit vlastnosti pro jednotlivé stra

O formátu EPUB

Formát EPUB je v současné době nejrozšířenější a nejpodporovanější formát pro e-knihy, proto mu budu věnovat nejvíce prostoru. EPUB (Electronic PUBlication) otevřený formát vytvořený speciálně pro e-knihy podle standardu organizace International Digital Publishing Forum ( IDPF ). Přípona souboru je .epub a ve skutečnosti se jedná o přejmenovaný soubor .zip se specifickou adresářovou a souborovou strukturou. EPUB využívá jazy XHTML včetně stylování a vkládání multimediálních souborů. Verze formátu EPUB: EOB (Open eBook) - 1999 EPUB 2 - 2007 EPUB 2.0.1 - 2010 EPUB 3 - 2011 EPUB 3.0.1 - 2014 EPUB 3.1 - 2017 Základní struktura Soubor EPUB "sbaluje" několik souborů uložených ve složkách jako formát *.zip. Základní struktura sbalených souborů pak pro EPUB 2 vypadá takto: Pojďme si nyní uvedený strom projít trochu podrobněji. Soubor minitype Jedná se malý soubor v kořenovém adresáři. Soubor obsahuje jediný řádek v tomto tvaru: application/epub+zip Adresář META-INF V tomto adresáři j